Proszę zdjąć (R) – VW T5 łóżko mobile

VW T5 jest popularnym camper. Nawet niezależny rzemieślnik Rolf Hänle z Günzburg Bawarii i jego syna Dawida są wśród fanów Bulli. Ale w przeciwieństwie do wielu tysięcy innych kumpli autobusowych postanowiliśmy założyć własny dom na kółkach - i rozwijania produkcji seryjnej. Można zobaczyć wynik na CMT w Stuttgarcie (- 25.1.2015).

&# 8222; Drogi samochód lub ciężarówka&# 8220;

VW T5 łóżko mobilne Hanle.

VW T5 łóżko mobilne Hanle.
Copyright: Auto-Medienportal.Net/Hersteller

Na początku wakacji było na wynajem samochodu kempingowego na bazie VW T5. Jednak, że przyszedł z wymaganiami ojciec Hanle niezbyt przychylne całym. Bo przywiązuje wagę do dobrej łóżku i nie chce odbudować snu między „i pozostać na stałe. Autobus VW ale powinna być nadal istnieje. „Jak prowadzić zarówno samochodów ciężarowych, a nie wybór podstawowego pojazdu, ale spadł na T5,” mówi Rolf Hänle. Koniec 2009 roku została podjęta decyzja o tworzenie własnych obozowiczów. Jako podstawę służył T5 początek wiersza z krótkim rozstawem osi i wysokim dachem Polyroof ponieważ rodzinnym Hanle jak co wakacje na północy, dając pierwszeństwo pop-up odizolowane wysokim dachem.

Łóżko-mobile

Punktem kulminacyjnym Hanle-Mobile: Autobus był niekonwencjonalny ciągnąć w tył przy zachowaniu standardowego klapę - coś w rodzaju snu szuflady. Płyty boczne i dolny skrzydełka panelu od pojazdu do tyłu, i są zamknięte przez klapy tylnej. Przez płytę spojrzenie na gwiaździste niebo jest możliwe przy pomocy skonstruowanego łóżku. A tak przy okazji, to fakt, następnie dał pojeździe nazwę: łóżko-Mobile.

Wkrótce, być może w serii

VW T5 łóżko mobilne Hanle.

VW T5 łóżko mobilne Hanle.
Copyright: Auto-Medienportal.Net/Hersteller

Pierwsze kontakty z innymi wczasowiczów nad dostosowaniem i campingów pokazał swoje zainteresowanie w budownictwie. Pytania: „Gdzie jest to kupić?” Lub „Co z kosztami?&# 8220; często przerodził połączeń pełnometrażowych. dlatego Haenle szukali sposobu, jak ich pomysł może doprowadzić do masowej produkcji. Ich wybór był laserową i maszyna krawędziach konstrukcja aluminiowa, którą wydziela się w środku i pokryte VW tkaniny. Jednakże, ponieważ aluminium jest dobrym przewodnikiem ciepła, albo na zimno, chodzi w pewnych punktach złożonego rozkładanej tylnej do kondensacji. Dlatego idea teraz dążyć do realizacji koncepcji w kompozytu włókna szklanego jest należny. Tak więc mostki są tak brudne krawędzi między warstwą zewnętrzną i izolacji, jak i substancji należy unikać.

prototyp zatwierdzony

Nowa część tylną teraz zaokrąglone narożniki przebiegów, z tyłu ukośnie w górę i do wewnątrz ma więcej miejsca niż w przedstawionym pojazdu. Do produkcji prototypu, Haenle o Bawarskiego Ministerstwa Gospodarki, Infrastruktury, Transportu i Technologii, voucher innowacji - i dostał go zatwierdził.

Bookmark the permalink.