Test Honda Civic 1.8 i-VTEC Lifestyle – Ostatnie stulecie

Jednym z Hondy Civic jest zdecydowanie: inna. Ten rozpoczyna się futurystycznym wyglądem, pasującym do kokpitu, a kończy się wraz z silnikiem, który unosi się ze zmiennymi fazami rozrządu w stosunku do trendu turbo zmuszony indukcji.

optyka

Test Honda Civic 1.8 i-VTEC Lifestyle - Ostatnie stulecie

Jak sporty jak Civic jest dostępna, 1.8 i-VTEC nie jest.
Copyright: auto.de

Honda Civic mam tutaj do aktów testowych jak wypadł czasu. Wcześniej, stylistyka nadwozia i kokpitu może się wydawać futurystyczny, teraz praca daje Civic ze mną to samo uczucie w wyniku „Star Trek: The Next Generation”; tak więc już w tym czasie przedstawił przyszłość. Ale podczas Picard a Co. migotały 27 lat temu po raz pierwszy na małym ekranie, Honda Civic widzi tylko od 2006 roku jak ten, jak to wygląda dzisiaj. Z zewnątrz, dziewiąta generacja został zażegnany po tym wszystkim, co sprawia, że ​​te dawniej ciągłych jednostek świetlnych z tyłu iz przodu raczej konwencjonalnej. Więc Civic, a jednocześnie bardzo różni się od reszty, ale warto zobaczyć.

wnętrze

W przeciwieństwie do wnętrza. Chociaż, okazuje się, że Honda jest zobowiązana do łatwości użycia w obecnych modeli, ale ten zasłania niezwykły wygląd. Zbyt wiele reklam i zbyt wiele różnych kształtów i kolorów po prostu mylić zbyt wiele do Hondy przybysza, który może również wyjaśnić bardzo łatwe do zarządzania sprzedażą. Bo przecież co to powiedzenie? Rolnik nie porusza się, nie wie. Albo coś w tym stylu &# 8230; W związku z tym, te same stare niemieckie modele sprzedają się tak dobrze, w których generacja wygląda delikatnym liftingu powyższego.

Test Honda Civic 1.8 i-VTEC Lifestyle - Ostatnie stulecie

Wygląd i kokpitu nie są już odpowiednie.
Copyright: auto.de

To wszystko sprawia, że ​​drugi rzut oka dość dużo w kokpicie Honda Civic znaczeniu. Duży zakrzywiony wyświetlacz na desce rozdzielczej, zostanie wyświetlona o cyfrowo prędkość. Ponieważ reklama została przesunięta tak daleko w górę, widok musi być ledwie zdjęty drogi. HUD byłoby zbędne. Kolorowy pasek światło tuż obok niego zmienia się w zależności od stylu jazdy, kolor zielony ( „wzorowy ekonomiczna jazda”) - do głębokiej czerwieni ( „stary ołowiu stóp!”). Nawet komputer pokładowy, który jest inaczej ściśnięte gdzieś pomiędzy obrotomierzem i prędkościomierzem, ponownie znaleźć. Czy konieczne było pilne, okrągłe instrumenty z niebieskimi skalach, białymi cyframi i symbolami w kolorze czerwonym, białym i zielonym metę jest dyskusyjna.

Platzangbeot

W tym celu, Honda Civic Square, a nawet jeśli to nawet nie dostać innych producentów do głowy. W ten sposób siedzisko tylnej ławce można złożyć, dzięki czemu wystarczająco dużo miejsca dla dwóch rowerów poniesionych jeśli usunięte przednie koła. Wciąż stoi się w tylnej części Honda sportu - za niemałej krawędzi ładunkowej - 467 litrów miejsca są dostępne; Najlepsza jakość w klasie kompaktowej. Jeśli złożyć oparcie tylnej ławki classic dopasować łącznie 1,378 litrów w pięciodrzwiowy Civic.

właściwości jezdne

Test Honda Civic 1.8 i-VTEC Lifestyle - Ostatnie stulecie

Pomysłowe: siedzeniami Magiczne
Copyright: auto.de

1,8-litrowy silnik i-VTEC silnik benzynowy w moim samochodzie tekst idealnie pasuje do mojego wrażenie wnętrza. Podczas gdy cały świat jest w niebezpieczeństwie po redukcji i wentylujących, gdzie pierwsze trzy-cylindrowe turbo są nawet w klasie biznes na skrzydłach, Honda mogą nadal swobodnie oddychać Obywatelski. W swoim silnikiem 1,8-litra, Japończycy polegać na regulacją zaworu zamiast turbo. W rezultacie, silnik powinien teoretycznie wymagają mniej konserwacji (który w ciągu 14 dni nie było naprawdę testowane), a nawet być w dostawie prądu. Ponadto, silnik niższy popyt szczyt musiałby mieć, gdy przychodzi czas właściwie do punktu. W rzeczywistości jednak, że silnik spalinowy rozwija moc dość harmonijny maksymalna osiągnąć jedynie przy 4300 obr / min

Niemniej jednak, Civic sprawia duży silnik benzynowy dynamicznie napędzany dość zabawne. Podczas gdy Japończycy pchania z 132 kg cięższe diesla pod maską w ciasnych zakrętach zamiast przednich kół, silnik benzynowy czuje się znacznie bardziej zwinny. Podwozie ma dobrą pracę tutaj, a także pięciodrzwiowa będzie wyglądać dobrze na szok adaptacyjny z kombinacji. Ogólnie Honda powinna włączyć kilka śrub tak, że japoński weteran nie dostaje zbyt dużo za wszystko. Ponieważ konkurencja w klasie kompakt jest trudniejsze niż kiedykolwiek. I choć wielu konkurentów świecą współczesnej technologii i optyki, Honda Civic wygląda trochę jeszcze z ubiegłego wieku.

Specyfikacja Honda Civic 1.8i-VTEC

Pięciodrzwiowy samochód kompaktowy
Długość / szerokość / wysokość (m):4,32 / 1,77 / 1,47
Rozstaw osi (M): 2,60
silnik:Czterocylindrowy rzędowy silnik benzynowy
przemieszczenie:1798 cc
moc:104 kW / 142 KM przy 6500 U / min.
max. moment obrotowy:174 Nm przy 4300 obr / min
prędkość maksymalna:215 kilometrów na godzinę
przyśpieszenie 0-100 km / h:9,6 s
Pobór prób:7,5 l / 100 km
Zużycie Producent:6,1 l / 100 km
CO2 Producent:145 g / km
Norma emisji spalin:EURO 5
Klasa efektywności energetycznej:D
Masa / ładunek
Masa własna:1336 kg
. Masa:1750 kg
ładowność:414 kg
pojemność bagażnika:467 &# 8211; 1368 l
Cena bazowaod 16.950 euro
Cena testy samochodów:30,550 €
Szacunkowy koszt rocznie
Podatek:106,00 euro
paliwo:1767.00 €
amortyzacja:4582.50 €
Całkowite koszty roczne:   6455.50 €
* Koszty rocznie składają się koszty paliwa, podatku drogowego, straty przypisane wartości (15 procent p. A.)
** Koszty paliwa na 1,55 euro / litr benzyny super i rocznym przebiegu 15000 kilometrów
Bookmark the permalink.