Test Mitsubishi Outlander 2.2 Di-D 4WD: Nie czuję się jak Van?

Wiesz spontanicznie, który jest najskuteczniejszym plug-in hybrid pojazdu w Niemczech? Pochodzi z Japonii, a konkretnie z Mitsubishi i jest Outlander. Który wciąż jest także benzyny i oleju napędowego.

Niemniej jednak oferta pozostaje przyjemnie opanowania, ponieważ dla każdego dysku jest tylko jeden stopień mocy, co w obu przypadkach z 110 kW / 150 KM jest nadal taka sama. Pojechaliśmy 2,2 di-4WD, w którym wydajność lancy jest bliżej do 2,3 litrów.

Mitsubishi Outlander.

Mitsubishi Outlander.
Copyright: Auto-Medienportal.Net/Mitsubishi

Facelift na rok 2016

Seria została przeprojektowana na ten rok. Spośród około 100 zmian, zwłaszcza nowym przednim projektowania, a szczególnie w kształcie bumerangu chromowaną listwą po obu stronach zmodyfikowanego zderzaka uderzające. z powrotem i SUV teraz przyczynia się trochę więcej blasku. W sumie występuje zarówno szlachetny i dynamiczny na Outlandera.
Wnętrze również zostało zmodernizowane. ładnie wyglądać to depozyty na desce rozdzielczej i drzwi wykończenia wnętrza, które prawdopodobnie będzie pamiętał ziarna bambusa. Jest też mały fortepian. ale poza tym idzie raczej rustykalny mimo liftingu. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do dość ozdób zaprojektowanej konsoli środkowej. Tam również znajduje się przycisk do wyboru napędem na wszystkie koła, z nas ma dużo lepiej lubiłem pokrętło od poprzedniej generacji, to był w stanie zobaczyć, gdzie obraca się koło, gdy klucz nic nie ujawniają, ale tylko Bordcomputeranziege ale równe. Dostępne są trzy tryby: tryb Eco (tylna oś jest włączone tylko wtedy, gdy jest to konieczne), stały napęd na wszystkie koła i jazda z blokadą mechanizmu różnicowego na ziemi.

napęd

Po chwili do oleju napędowego skokami ciśnienia na przycisk start. Sześć przekładnia automatyczna (1800 kosztów Euro) zmiany biegów miękką i szybko reaguje na komendy gazu wprowadzone mogą być włączony ręcznie za pomocą łopatek zmiany. Outlander podekscytowany także dokładnego sterowania i komfortowym zawieszeniem z tłumieniem nie pewniejszym. W zakresie systemów wspomagania Mitsubishi oferuje pakiet. Obejmuje ona do 1400 euro, adaptacyjny tempomat oraz zderzenie ostrzeżenie z interwencji hamulca oraz system ostrzegania przed niezamierzoną pasa, który działa stosunkowo niezawodnie, ale rejestruje się trochę późno w naszej opinii.

Mitsubishi Outlander

Mitsubishi Outlander
Copyright: Auto-Medienportal.Net

wnętrze

Jedną z wielkich zalet Outlander jest jego przestrzeń. W ten sposób pasażerowie mogą narzekać na brak ani przycisku lub pokój kolana ani zbyt krótki podnóżków w drugim rzędzie. Nawet outworked powrotem ławki - ma zakres regulacji 25 centymetrów - to wciąż zbyt kommod. Eng jest jednak w trzech serii, która jest standardowo wyposażone w oleju napędowym (silnik benzynowy jest dostępny tylko z pięcioma siedzeniami). Dwa dodatkowe fotele są naprawdę dobre tylko jako STOPGAP krótkoterminowej, ale stanąć na wielkiej zmienności Japończyków. To nie jest nawet tak wysokie kątowe kolano lub noga, ale przede wszystkim brak wysokości na głowie, która jest w zakresie od wspornika tylnej klapy wymaga zrzeczenia. Bagaż jest oczywiście bez względu na prawie 1,70 m długości i ponad obciążenie powierzchni 1754 litrów pojemności dostępne w razie potrzeby.

Outlander ma także stosunkowo duże okna, które nie jest już oczywistością. Nawet trzecie boczne szyby tył C-kolumna pozwala mimo grubej D-kolumna podczas manewrowania zupełnie inny wygląd ukośnie z tyłu. W każdym razie, wymiary pojazdu podczas wchodzenia lub opuszczania miejsca parkingowego można oszacować stosunkowo dobrze.

Wnioski: Outlander, nawiasem mówiąc, nie ponosi tabliczki znamionowej, ale jak nazwa modelu Land Rover Discovery na przednią maską, to jeden z tych samochodów typu SUV, który jest zalecany jako alternatywa dla tych, którzy szukają przestrzeni i elastyczności, gdzie van ale bardzo obraz samochodu rodzinnego przylega. I pięcioletnia gwarancja, istnieją również. (Ampnet / JRI)

Dane techniczne Mitsubishi Outlander 2.2 Di-D 4WD Aut.

Długość x szerokość x wysokość (m):4,70 x 1,81 x 1,68
silnik:4-cylindrowy napędowy, turbo 2268 cc
moc:110 kW / 150 KM przy 3500 U / min
Maks. Moment obrotowy:360 Nm przy 1500 do 2750 obr / min
Zużycie ECE:5,8 litrów
Emisja CO2:154 g / km (Euro 6)
wydajność:B
Maksymalna prędkość:190 kilometrów na godzinę
Przyspieszenie od 0 do 100 km / h:11,6 sec.
Masa własna / ładowność:min. 1736 kilogram / max. 524 kg
Rozmiar Trunk: 145-1754 l
Max uciąg .:2000 kg
Średnica zawracania:10,6 m
opony:225/55 R18
Cena:35,290 €
Bookmark the permalink.