Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium

Ingo Koecher &# 8212; Optymalizacja kosztów odgrywa ważną rolę we wszystkich producentów. Więc każdy producent samochodów ma swój własny zestaw, zbudowany na tej samej ramie zawsze z różnych konstrukcji nowych modeli. Z kompaktowego vana Evalia Nissan prezentuje swój najnowszy model. Samochód bazuje na platformie B, który jest już zainstalowany w Nissanie Juke Grupy.

Poza wszystkimi Premium Attitude

Premium lub nie, istnieje spora liczba osób, które po prostu potrzebują samochodu. Jest niezawodny, przestronny i nie drogie w wymiarach domu bliźniak. po prostu zatrzymać tylko jeden samochód, nie więcej i nie mniej.

Jest z tym popyt zaczyna Nissan Dzięki kompaktowej furgonetki EVALIA. Tu jednak Japończycy pójść o krok dalej i zadać sobie pytanie dlaczego tytuł „samochód rodzinny” jest dziś synonimem samochodu, który ma niewiele więcej do zaoferowania niż tylko cztery koła i kierownicę. Z Evalia będzie przeciwstawiać w segmencie niedrogich samochodów rodzinnych Nissan to „zubożenie”. Tak więc, kompaktowy van, wyposażony zaczyna się od 81 kW / 110 KM benzyna, na 19,480 euro. Wyraźnie jak cena jest również lista opcji. Na którym nawigacja i multimedialny pakiet Nissan Connect Wyszukaj interfejs USB, iPod i Bluetooth Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium

Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium
Copyright: auto.de

a także tempomatu i prędkości, dwóch dodatkowych miejsc dla pojedynczych składany trzeci rząd siedzeń oraz oddzielną wentylację za 800 euro i Metalic na 350 euro dodatkowych. że był&# 8217; s.

napędowy & sprzęt

Seria obejmuje wspomaganie układu kierowniczego, elektroniczny program stabilizacji ESP, ABS hamulce anty-Lock, sześć poduszek powietrznych, z tyłu po obu stronach, jak również klimatyzację oraz centralny zamek ślizgowy. Pod maską silniki czterocylindrowe inline. Aby wybrać 1,6-litrowy silnik benzynowy nasze testy samochodowe są 81 kW / 110 KM i ręcznego pięć prędkości, jak również dwa 1,5-litrowy silnik Diesla o mocy 66 kW / 90 KM i 81 kW / 110 KM ręcznym pięcio- lub sześciobiegową szybkość transmisji.

napędowy

Jej korzenie do workhorse NV200 Nissan EVALIA nie zaprzecza. Niemniej jednak, jak pokazują różnice zmodernizowane z kratką bar aluminium, okna czcionki z boku i tylna klapa, że ​​jest to kompaktowy van serii, a nie van. Szczegółowy trwają prace we wnętrzu. Podczas gdy NV200 spełnia wszystkie wymagania funkcjonalne, konsoli centralnej części deski rozdzielczej i drzwi z aplikacjami być przeniesieni w wyglądzie aluminium na EVALIA. Ponadto kierownica trzy-ramienny otoczony jest również wykonywana w zapięciem aluminiowy wygląd.

All-round widoczność w języku japońskim jest dobra dla wszystkich siedzeń. Przyjemne jest lekko podwyższona pozycja siedzenia. w związku z kompaktowych wymiarach 4400 mm i o długości 1,695 mm, szerokość nieco Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium

Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium
Copyright: auto.de

Obchodzenie się wewnątrz miejskich środowiskach życia gwarantowane. Ponadto, elastyczne wnętrze jest równa każdej codziennej sytuacji. Z niewielkim wysiłkiem, wielkość załadunku się przez składanie i złożyć do przodu z tylnej kanapy od 900 do 3100 litrów maksymalnie rozwinąć. W polu danych, jednakże należy zapewnić, aby maksymalna 490 kg, nie zostanie przekroczona. Począwszy od Van koncepcji, ładowność jest poniżej średniego niskiego. Bo nawet siedmiu pasażerów 70 kg wagi ma więcej miejsca na bagaż.

Dopasowana był nasz test samochodu z jedynym silnikiem benzynowym. In-line z czterech cylindrów 81 kW / 110 PD był sprzężony z przekładnią manualną pięciostopniową. W granicach miasta benzyny pod warunkiem wystarczającej wydajności. To prawda, sprinty są zatem nie jest możliwe, ponieważ średni zakres prędkości musi szybko opuścić górę. To z kolei doprowadzi nieuchronnie do wyższych niż średnie zużycie. Ale bądźmy szczerzy: Kto proszę być Nissan Evalia ustawia kiedy pożądanie w fotelu wiadro do brutalnej presji? Tutaj Nissan oferuje GT-R auto.de zgłaszane na myśliwca drogi.

Ale wracając do rodzinnego vana. Podczas Evalia zanotował całkiem dobry wynik w mieście, my mieliśmy nadzieję na trochę więcej mocy na wycieczki biegowe, szczególnie pragnął na szóstym biegu. Ponieważ Japończycy zaczyna się pięć biegów szybko do pracy poza środkowym zakresie obrotów. Remedy oferuje tu diesel z sześciobiegową manualną skrzynią biegów.

Oprócz udoskonalenia spektakli konsumpcji Przy zakupie samochodu coraz ważniejszą rolę. Zwłaszcza, jeśli ma być pojazd rodzinny. Wtedy jeden nie jeździ wóz Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium

Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium
Copyright: auto.de

widać, ale aby dostać się z punktu A do punktu B. A bar cały Attitude premia, ale zawsze mając na uwadze koszty.

zużycie temat

Nissan jest zużycie EVALIA średnio 7,3 litra na 100 kilometrów. Wartość ta nie osiągniemy. W obronie należy zauważyć, że zima zrobiła swoją rolę do pchania coś w zużyciu powietrza. Dla niego nie jest tajemnicą, że ciepło kosztuje. Ale nawet jeśli oba fotele przednie fotele była na maksimum i optymalna także wyjęte z ogrzewania, zużycie 9,8 litra na 100 kilometrów ustalonych przez nas powinno być nieco niższa. Zwłaszcza, że ​​zostały przeniesione do samochodu zgodnie z jego przeznaczeniem, a jego masa własna wynosi 1,490 kg z tego z normalnego samochodu kompaktowego à la Toyota Auris czy Hyundai i30.

Tutaj Nissan Evalia nie mógł przekonać. W tym momencie wygląda auto.de zaległości. Ponieważ grupa docelowa ma szczególnych kosztów, w szczególności zużycia i konserwacji, w umyśle. I 2,5 litra na 100 km zużycie nie są w kolejności, w naszej ocenie.

wniosek

Sam Nissan przypisuje EVALIA komercyjnej podział samochodu. Jednak producent nie oponę przypadającego do kompaktowego furgonu mnóstwem cech samochodu. Na przykład, łatwa obsługa dzięki kompaktowej Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium

Test Nissan Evalia 1.6 niedrogi samochód rodzinny poza dzisiejszym Attitude Premium
Copyright: auto.de

Wymiary albo jazdy doświadczenie, że nie jest „bussig” ale „kompaktig” Nissan nazywa to samochód podobny, albo. auto.de wychodzi z pod każdym względem: w szczególności zasługuje na tytuł „Affordable Family Car” Nissan EVALIA naszym zdaniem słusznie. Tutaj japońscy eskapady na rynku między Peugeot Tepee czy Fiat Doblo, którzy próbują go jak Nissan połączyć Vankonzept z obsługą samochodu światła.

Oraz kompaktowy van oferuje znacznie więcej niż tylko cztery koła i kierownicę. Z Japończykami, rodzina otrzyma pojazd wielofunkcyjny, więc kompaktowy van, który zasługuje na swoją nazwę. Więc może to być fünfsitzig, jak zwykły samochód kompaktowy w codziennym wkładania. Przeniesieni do siedmiomiejscowej dwa dodatkowe pojedyncze fotele w trzecim rzędzie, rozszerzona rodzina będzie łatwo pomieścić i tylne siedzenia składane w dół, Evalia można szybko przekształcić w pełną ciężarówkę przy niewielkim wysiłku. Więc w rzeczywistości pojazd wielozadaniowy. A całość jest jeszcze w atrakcyjnej cenie.

Jedyną wadą wygląda auto.de znaczny wzrost zużycia pojedynczych benzyny serii. To powinno nieco pogarszać, ogólny entuzjazm dla przyszłej Evaliisti. I nie tylko dlatego, że jest w grupie docelowej jest segmentem szczególnie wrażliwy na ceny. We wszystkich innych dziedzinach auto.de Nissan Evalia ocenił jednak, ze dobre.


ocena &# 8211;
Nissan Evalia 1.6


projekt zewnętrzny2.1
architektura wnętrz2.1
multimedialny2.1
nawigacja2.2
napędowy2.3
  
Koszty rocznie * 
  
Zakup pojazdu Test cena21,330.00 €
Koszty paliwa **2263.80 €
podatki150,00 euro
amortyzacja3199.50 €
Całkowite koszty roczne:   
5613.30 €
  
Wyniki testów / Ocena końcowa:  
2.3
  

* Koszty rocznie składają się koszty paliwa, podatku drogowego, straty przypisane wartości (15 procent p. A.)
** Koszty paliwa na 1,54 euro / litr benzyny E10-premium i roczny przebieg 15.000 km

Karta katalogowa Nissan Evalia 1.6
  
pięcio- lub siedmio-osobowa Van kompaktowy klasy, przesuwne po obu stronach z tyłu, napęd na przednie koła
  
Długość / szerokość / wysokość:4400 mm / 1695 mm / 1850 mm
Rozstaw osi:2725 mm
  
silnikW linii z czterema cylindrami
przemieszczenie:1598 cc
moc:81 kW / 110 KM przy 6000 obrotów na minutę
max. moment obrotowy:153 Nm przy 4400 obrotów na minutę
Maksymalna prędkość:165 kilometrów na godzinę
  
konsumpcja 
test (Średnia):9,8 l / 100 km
Emisja CO2 Test:297,7 g / km
Informacje producenta Zużycie:7,3 l / 100 km
Producent emisja CO2: dane techniczne169 g / km
Norma emisji spalin:euro 5
  
sprzęt
(Wybór Series):
sześć poduszek powietrznych, elektroniczny program stabilizacji ESP, ABS zapobiegający blokowaniu układ hamulcowy, wspomaganie kierownicy, tylne drzwi przesuwne po obu stronach, klimatyzacja, centralny zamek
  
Masa / ładunek 
Masa własna:1490 kg (jako siedmiomiejscowej)
. Masa:1980 kg
ładowność:490 kg
masa przyczepy z hamulcem:1100 kg
masa przyczepy niepohamowany:640 kg
Dopuszczalna siła nacisku .:44 kg
Dopuszczalne obciążenie dachu .:100 kg
pojemność bagażnika:900-3100 l
  
ceny 
Model podstawowy:od 19,480 EUR (zaw. 19 procent VAT).
Test samochodu:21,330 EUR (zaw. 19 procent VAT).
top model:od 21,870 EUR (zaw. 19 procent VAT).
Bookmark the permalink.