Test Ford Fiesta Ecoboost – Porcję 1,0 litra armatnia

Minęło kilka lat od czasu kiedy ostatnio mieliśmy przyjemność razem z Fordem Fiesta. W międzyczasie wiele się wydarzyło, mały Kolonia otrzymał lifting i nowe &# 8211; uznany trzycylindrowy na pokładzie. Powody są jeszcze bardziej więc wystarczy wziąć Ford Fiesta ponownie razy w klatkę piersiową.

Wraz z wprowadzeniemTest Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula

Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula
Copyright: auto.de/Ford

Model obecnej generacji Fiesta dokonał mały samochód prawdziwe Eye Catcher Forda. Eleganckie proporcje, to sassy kolorów. Dla Forda Fiesta Facelift ponownie ostrzone to i nieodebranych Fiesta Seria wygląd sportowego Forda Focus ST. Jasne, że Fiesta jej polskie w „Race Red” jest dobrze ekstremalne. Wyklucza, na pierwszy rzut oka, gama silników od 65 lat &# 8211; 125 KM wykończenia wygląd Gutbürgerlich &# 8211; od 182 KM Fiesta ST oprócz czasów. Dla tych, którzy nie chcą go zupełnie jak sportowy &# 8211; i wartość najbardziej szczególnie na pięć drzwi &# 8211; ma 1,0-litrowy trzycylindrowy Eco impuls bogate 125 KM. I dokładnie puttering w moim testowym samochodzie.

Nic się nie zmieniło

We wnętrzu ma sobie Fiestę do liftingu &# 8211; co najmniej rozpoznawalny &# 8211; nic się nie zmieniło. Nadal niejasne jest radio Sony z mnóstwem przycisków i (obecnie) zbyt małym wyświetlaczu na desce. Technicznie rzecz biorąc, to &# 8211; W zależności od wyposażenia &# 8211;Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula

Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula
Copyright: auto.de/Ford

Teraz jednak, wyposażony w technologię komunikacji głosowej aktywowane technologii Ford SYNC. W połączeniu z telefonem komórkowym Bluetooth tak masz już asystent awaryjnego na pokładzie i może wygodnie własnej biblioteki muzycznej lub strumień radio internetowe na zaskakująco dobry system pojazdu. Przestrzeń jest odpowiednia w małej Fiesty klasy, tylko indeks powrót jest dość ograniczona przez małe okno tylne. Kompaktowe wymiary, ale naprawdę muszę po krótkiej również wyposażonego kamery wstecznej, faktycznie nie ma.

właściwości jezdne

Tyle o dość proste, ale funkcjonalne wnętrze. Znacznie napięta byłem Ford Fiesta na wbudowanym 1,0-litrowy EcoBoost 125 KM. Dla podwoi się w ciągu &# 8222; Silnik Roku&# 8220; Czytałem wiele dobrych i kilka minut w dół ostrości. W rozległej weekend trzycylindrowy teraz powinien pokazać, co potrafi, co mnie szczególnie interesuje, jak downsizing Ford ma wpływ na zużycie. Dla wielu małych Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula

Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula
Copyright: auto.de/Ford

Łączna akt szybko ogarnia i są w ten sposób szybko z „penny pincher” do „Saufkuh”. Piątek zostawiam po pracy o godzinie 17:30 biurze i usiąść za kierownicą Fiesty. Z kluczem w kieszeni drzwi do małego samochodu można łatwo otworzyć za pomocą przycisku na uchwycie drzwi kierowcy i zablokować go ponownie. Nawet po tym, że może pozostać w kieszeni kluczem, ponieważ Fiesta rozpocznie również bezkluczykowy naciśnięciem przycisku.

Zespół brzmi szorstki, niż można by oczekiwać od czterocylindrowego. Nieprzyjemny szum jakiś inny trzycylindrowy Ford, jednak został wydalony go. Na trzecich światłach, zatrzymać silnik w Fordzie Fiesta osiągnął temperaturę roboczą i ledwo słychać. Konsumpcji, komputer pokładowy początkowo wskazano wyraźnie w dwucyfrowym po resecie &# 8211; Typowy Zimny ​​start &# 8211; spada też szybko i idzie po opuszczeniu obszaru miejskiego w dalszym ciągu spadać. Krótko przed autostradą, podchodzi z 4,7 litra na 100 km, nawet standardowego zużycia, wskazując forda 4,3 l / 100 km.

dynamiczne cechyTest Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula

Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula
Copyright: auto.de/Ford

I umieścić siebie w ruchu i przyspieszenia do zalecanej prędkości. Przy 130 km / h, I mruczą przytulne w ruchu weekendu na południu A9. Ponieważ Fiesta izolacyjne dla klasy zaskakująco dobrze przed hałasem z zewnątrz, która jest również powyżej średniej nagłośnienie przychodzi Fiesta dobrym skutkiem. Po prawie 80 km na autostradzie kładę migacze i Checke wkrótce zużycie: 6,1 l / 100 km i choć jechałem bardzo przytulne. Highway naprawdę nie wydają się być Fiesta, zwłaszcza dlatego, Ford Fiesta wygrałem tylko 5 kursów. Mimo że są one właściwie przetłumaczone, ale 6 bieg do schodzenia wzdłuż Fiesta będzie tylko dobry w twarz na fragmentach autostrad. Overland są 5 kursów, jednak ponownie więcej niż wystarczające, aby przenieść Fiestę oszczędnie. Przynajmniej jeśli chcieli, ponieważ. Ze względu na szybko zbliżonej krzywej S I odkryto dynamiczne właściwości małej Kolonia, które mogą być ostre zirkeln nawet wokół ostrych zakrętach. Ponadto, silne dźwięku silnika wielopierścieniowe, który przepływa przez generator dźwięku do wnętrza Fiesta.

W ten sposób znalazłem się zawsze pod ręką I tylko dość wysokie włączyć silnik Fiesta przy każdym wyjściu lokalnej i cieszyć się silny dźwięk, zanim zmiany w piątym biegu i na rejs przy 100 km / h. Niemniej jednak, kurs jest bardzo negatywny wpływ na konsumpcję. stąd mój bilans po mniej więcej 160 km spadek o 7,4 l / 100 km wytrzeźwienia. Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula

Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula
Copyright: auto.de/Ford

Jak się teraz, aby przejść do 21 rano, ale nadal mam ponad 100 km odległość do przebycia przed sobą i A71 jest całkowicie pusty, przełączyć chwilowo mój zielony sumienie i chcą zobaczyć, gdzie granice leżą trzy-cylindrowy. Więc wskaźników zaległości w pociągu, po lewej i dać go.

Na stromej szosie, Fiesta jest szybko poruszający. Nie tylko jestem zaskoczony, ale również kierowca kombi Mercedes E-Class, a ja wolę z silnikiem growling na prawie 190 km / h obok niego. Jestem pod wrażeniem. Nawet pod górę moc małego silnika, obrotomierz osiągnie igła musi być utrzymywana powyżej 170 km / h. Ale nawet przy tak wysokich prędkościach Fiesty jest sam spokój, pozostaje niewzruszony nierównych nawierzchniach i jest bardzo dobrze na torze. Tak dużo energii, naprawdę nie mógł się spodziewać, silnik benzynowy 1.0-litra.

wniosek

Przewidywania negatywnych: Szkoda, że ​​lifting od Fiesty nie tak daleko poszedł już kupić mały samochód z Kolonii nowy system infotainment. Dynamikę jazdy Fiesta pokazuje tylu konkurentów tylne światła, mały Kolonia jest nadal bardzo zmęczony na drodze i pozorną zbyt trudne. Byłem zaskoczony przez 125-konny trzycylindrowy. Podczas spożywania było w moim teście oczekiwana normalnego zużycia. (6,1 l / 100 km zamiast 4,3 l / 100 km). jednak winić nieoczekiwany dynamikę że opracowany silnik z odpowiednią prędkością, w połączeniu przypomina 5-cylindrowy w wielki brat tematem przeszłości z solidnego brzmienia. Słabym punktem w moim teście był tak wyraźnie czynnik ludzki. Bo trzymasz Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula

Test Ford Fiesta Ecoboost - Porcję 1,0 litra kula
Copyright: auto.de/Ford

Gasfuss trochę lepiej pod kontrolą niż ja to zrobił, średnie zużycie może jeszcze luźne prasy o 1,0 litra w dół.

Mój wniosek do uznanego silnika: Zupełnie tak samo skuteczne jak trzycylindrowy chce być, on nie jest. Niemniej jednak jest jasne, dlaczego tak Ford mógł wejść dwa razy tytuł „Engine of the Year” to samo. Ponieważ w przeciwieństwie do dwóch i trzech innych cylindrów, Ford Fiesta jest rzeczywiście &# 8211; choć mniejszy &# 8211; rozpoznać zużycie paliwa niż w porównywalnych czterech cylindrów. Dodajmy do tego wersja 125 KM jest również zaskakująco jeszcze pikantny i konsumpcja nie degenerują nawet przy szybkiej jeździe. Tylko na szosie, silnik jest zbyt spragniony, ale prawdopodobnie również dlatego, Ford Fiesta nie żałują szósty bieg tutaj. Oprócz Świeżo zniesione Fiesta prawdziwy zalecenie, co więcej, bardzo wygodne.

Przegląd Ford Fiesta 1,0 EcoBoost Titanium

projekt zewnętrzny

1.7

architektura wnętrz2.2
multimedialny2.6
napędowy1.8
konsumpcja2.2
  
Koszty rocznie * 
  
Zakup pojazdu Test cena19,230 €
Koszty paliwa **1.509,75Euro
podatki20,00 euro
amortyzacja2884.50 €
Całkowite koszty roczne:   
4414.25 €
  
Wyniki testów / Ocena końcowa:  
1.7
  

* Koszty rocznie składają się koszty paliwa, podatku drogowego, straty przypisane wartości (15 procent p. A.)
** Koszty paliwa na 1,65 euro / litr benzyny super i rocznym przebiegu 15000 kilometrów

Dane techniczne Ford Fiesta 1,0 EcoBoost Titanium

Pięciodrzwiowa, pięć-osobowa mały samochód
  
Długość / szerokość / wysokość (m):3,97 / 1.97 / 1.50
Rozstaw osi (M): 
  
silnik:Trzycylindrowy silnik benzynowy
przemieszczenie:1,0 litrowy
moc:92 kW / 125 KM przy 6.000Umdrehungen na minutę
max. moment obrotowy:170 Nm z 1400 &# 8211; 4500 obrotów na minutę
prędkość maksymalna:196 kilometrów na godzinę
przyśpieszenie 0-100 km / h:9.4 s
  
Pobór prób:6,1 l / 100 km
Zużycie Producent:4,2 l / 100 km
CO2 Producent:99 g / km
Norma emisji spalin:euro 5
Klasa efektywności energetycznej:B
  
sprzęt
(Wybór Series):
Anti-lock system hamowania ABS z elektrycznym. rozkład siły hamowania regulowany elektrycznie (EBD), lusterka i podgrzewane, Berganfahrassistent, elektr. Stability Program (ESP) z systemem kontroli trakcji (TCS), elektroniczny. Fensterhebr z przodu, centralny zamek
  
Masa / ładunek 
Masa własna:1091 kg
. Masa:1555 kg 
pojemność bagażnika:295 &# 8211; 979 l
  
cenaod 8.850 zł
Cena testy samochodów:19,230 €
Bookmark the permalink.