Mniej znaczy więcej – Dlaczego 3 lepiej niż 4-cylindrowy (część 1)

Mniejsze, lżejsze, mniej: przemysł samochodowy zna słowo dla tej reguły trzech &Downsizing; # 8222&# 8220;. Termin oznacza mniejsze i lżejsze jeszcze potężnych silników o zmniejszonym zużyciu paliwa i mniejszej emisji spalin. Twórcze umysły odkryli zalety trzycylindrowy, która mieści się w zakresie od 1,0 do 1,5 litrowych silników o złamać dominację czterocylindrowego.

<> W części 2, mamy przegląd wszystkich obecnych 3-cylindrowy na rynku dla ciebie <>

trzy silniki cylindrowe Mistrz koszt z Rumunii posiada trzycylindrowy na sprzedaż: Dacia Sandero.© Dacia

Mniej znaczy więcej - Dlaczego 3 lepiej niż 4-cylindrowy (część 1)
Copyright: Producent

w mikro i małych samochodów mają do powiedzenia. Z EcoBoost w Fordzie Focus weszli do klasy kompaktowej 2012th BMW opracował pierwszy producent premii do zaoferowania trzycylindrowy i przeszczepiono je do nowego Mini, który zaczyna się toczyć w tych dniach w salonie. Ten sam silnik zrobi w 2014 2ER w nowym BMW usługą Active Tourer od jesieni. VW wyposażył nowe Polo z jeszcze bardziej ekonomiczny pracuje trzy cylindry. Citroen, Peugeot i Toyota umieścić w tym roku w swoich małych samochodów również na zmodernizowanej życie trzech doniczkach. Tanie również mistrzowie Dacia wyjdzie z trójki. Co się dzieje w silniku? Może trzy cylindry naprawdę to, co wcześniej były cztery dobre i tanie?

Mniejsze, lżejsze, lepiej

Nowoczesny samochód charakteryzuje się nie tylko liczne systemy wspomagające w celu zwiększenia bezpieczeństwa głównie przez wysiłki zmierzające do zmniejszenia masy ciała od. W ten sposób producenci silników wspierać wysiłki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, co z kolei prowadzi do obniżenia emisji CO2. Ponieważ silnik trzycylindrowy waży mniej niż porównywalne Wychodzi przy zużyciu 4,3 litra EcoBoost: w trzycylindrowy Ford Fiesta.© Ford

Mniej znaczy więcej - Dlaczego 3 lepiej niż 4-cylindrowy (część 1)
Copyright: Producent

Czterocylindrowy silnik, przynosi pożądanego obniżenia masy ciała. Jednocześnie, jego mniejszy wolumen strukturalny zajmuje mniej miejsca, które są korzystne głównie dla małych samochodów.

A wartości wewnętrzne? Leżą one w nowoczesnych trzech cylindrów w konwencjonalnym czterocylindrowego. Charakteryzują się one stosunkowo dużą moc i wysoki moment obrotowy nawet przy niskich obrotach silnika. tak, że przypominają one charakter silników wysokoprężnych. A zużycie paliwa zmierza w tym samym kierunku. Specjaliści nazywają ten rozwój &Downsizing; # 8222&# 8220;.

Geny 6-cylindrowy

zobacz deweloperom silnik zalety trzycylindrowy kontra porównywalnej czterocylindrowego w potencjał oszczędności paliwa od pięciu do 15 procent, a w lepszej odpowiedzi.W Mini Cooper silnik trzycylindrowy diesel i jest stosowana benzyna.© BMW

Mniej znaczy więcej - Dlaczego 3 lepiej niż 4-cylindrowy (część 1)
Copyright: Producent

Jest również wyposażony w genach od sześciu butli, która stała się dla klas średnich i wyższych stał się symbolem sprawnego funkcjonowania, przyjemne akustyki, wysokiej wydajności i zauważalnego momentem. Połowa sześciocylindrowy stracił go trochę, ponieważ kolejność zapłonu dla trzech cylindrów powoduje również żadnych niepokojących siły bezwładności pierwszego i drugiego rzędu. Z wałem bilansu uwolnić masowe momenty mogą dominować. Jego dźwięk ma tendencję warczeć, które mogą, jeśli to konieczne, przekształcić dzisiejsze projektowanie dźwięku w muzyce dla uszu. Sprężarka jest częścią wyposażenia nowoczesnej trzycylindrowy, jak i bezpośrednim wtryskiem paliwa, który sprawia, że ​​jej drobno sterowalne zarządzanie możliwe pożądane efekty silnika.

pionierskie inteligentne

Pierwszy silnik trzycylindrowy najnowszej historii zbudowany Smarta z roku 1997. To był zwykły brak przestrzeni, która zmusiła mniej do cylindra. Silnik ten został rzeczywiście poddany rozwojowi, ale nie jeden z najlepszych produktów swego rzemiosła. Obecne silniki trzy-cylindrowe 900 cc do 1,5 litra, najbardziej polegać na silniki 1,0-litrowe. Zużycie benzyny w standardowych warunkach zwykle cztery do pięciu litrów na 100 km do około 100 g do 115 g CO2 / km. Są to wartości, które wcześniej były zarezerwowane dla silników wysokoprężnych. Nowoczesne silniki wysokoprężne trzy-cylindrowe doprowadzić go do standardowych wartości zużycia znacznie poniżej czterech litrów oleju napędowego i mniej niż 100 g CO2 / km.

<> W części 2, mamy przegląd wszystkich obecnych 3-cylindrowy na rynku dla ciebie <>

Bookmark the permalink.