Prezentacja Citroën C4 Cactus: Magic Carpet w klasie kompakt

Miłość Francuska język kwiecisty, a więc jest nowy system zawieszenia że Citroën w nowym C4 Cactus nie wprowadza byle Innowacyjnym elementem komfortu, ale może zmutować kompaktowy model co najmniej „Magic Carpet”, który został wprowadzony z DS w 1954 roku hydropneumatyczne zastępuje.

20 patenty zawieszenia z postępującą poduszki hydraulicznego

Citroën C4 Cactus.

Citroën C4 Cactus.
Copyright: Auto-Medienportal.Net/Wolfgang Groeger-Meiera

W czasach strategii platformowych, zawieszenie hydrauliczne nie pasuje do ogólnej koncepcji grupy, która teraz obejmuje wszystkie środki, jak „Citroën zaawansowanego komfortu”, która ma uczynić życie na pokładzie bardziej komfortowe. Konkretnie oznacza to, nowy C4 Cactus, która zastąpi serię C4 przyszłym roku, obok nowego zawieszenia i wprowadzenie nowych miejsc z „zaawansowanym Comfort”, które, według rzecznika marki, o „wyjątkowej wysokiej siedzenia i komfort jazdy” przynieść, ale to nie może być dodatkowo zweryfikowana na pozycji stojącej w Paryżu. Odnosi się to również do „zawieszenia z postępującym poduszce hydraulicznej” dla inżynierów marki złożyli 20 patentów.

Jak z tak wielu rzeczy w życiu, nowy system zawieszenie opiera się na prostej zasadzie - ale najpierw trzeba mieć pomysł, a następnie wdrożyć. Podczas konwencjonalnego tłumika element sprężysty, sprężyny i połączony ogranicznika, inżynierowie uzupełnione w Paryżu, w dwóch różnych poduszek hydraulicznych, które powodują w obydwu stron nacisku i pociąg do gry, aby zawiesina działa w zależności od obciążenia w dwóch etapach.

Przy niskim obciążeniu sprężyny i amortyzatora wspólnie kontrolować pionowe ruchy ciała, tak, że mogą to zrobić bez wsparcia poduszek hydraulicznych. Pozwalają one jednak większy skok zawieszenia i pojazdu, które obiecują inżynierów Citroën, pływa jak „latający dywan” całej płycie, a nawet braki infrastruktury.

W C4 Cactus można znaleźć nowej technologii sprężynowej

Citroën C4 Cactus.

Citroën C4 Kaktus z czytelne i przestronnym wnętrzem, które emanuje dużo innowacyjnego ducha.
Copyright: Auto-Medienportal.Net/Wolfgang Groeger-Meiera

W połączeniu z większym i silniejszym nadciśnieniowy wiosnę i przestać działać z poduszek hydraulicznych, które są odpowiedzialne za ciśnienie i pociągiem. Natomiast mechaniczny zderzak całkowicie pochłania energię i tylko częściowo odzwierciedla poduszkę hydrauliczną do absorbowania energii i nosić go tak, że nie ma odbicia. Jednocześnie jednak nie ma zróżnicowane programy podróżnicze bardziej jak hydropneumatycznego. Wraz z nowo opracowanych siedzeń, które zwalniają między innymi, z tyłu, marka obiecuje wysoki komfort w klasie kompaktowej.

Oferowany jest technika zawieszenie początkowo tylko w C4 Cactus. Później, inne z serii model będzie postępować, ale „prawdopodobnie nie będzie oferowana latający dywan w małych seriach”, powiedział technik marki. DS luksusowych marek skorzystają z systemu zawieszenia. SUV Aircross C5, który jest obecnie sprzedawany wyłącznie w Chinach, już powstały jak „latający dywan”. Po Paris Motor Show w październiku przyszłego roku, model będzie toczyć się w Europie na ulicach.

Rewizja jednak C4 Cactus traci na oryginalności. klasyczny kompaktowy model, w którym tylko „Kaktus” w nazwie modelu do oryginału „Cowboy” przypomina ulicy jest teraz z charakterystycznym zwrotnicy miejskiej. W Airbumps jak ochrony przed uderzeniami parkingowych, jeszcze niepowtarzalnym znakiem uznania są skurczyła się do projektowania elementu. Co pozostaje to schludny i przestronne wnętrze, które emanuje dużo innowacyjnego ducha, ale znowu nie jest to prawdą dla tylnych szyb bocznych, które mogą być otwierane tylko. „Nasi klienci do tej pory nie skarżył, więc nie uległy zmianie,” wyjaśnia szef Citroën Linda Jackson, zawiasach.

Jako napęd trzech benzyny i oleju napędowego czterech do wyboru, który nie jest jeszcze ustalona, ​​które silniki są wybierane na którym rynku. 4,14 m C4 Cactus (rozstaw osi 2,60 m) był wyposażony w obecnych rozwiązaniach konwencjonalnych systemów łączności i pomocy.

Bookmark the permalink.